اعضای کمیسیون

بیوگرافی دکتر محمد قاسم الیاسی عضو، منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی:

دکتر محمد قاسم الیاسی فرزند قربان علی در سال ۱۳۵۱ هجری شمسی در قریه ( میانه سراب) ولسوالی (جغتو) ولایت (غزنی) دیده به جهان گشود، وی دوره تعلیمات ابتدائیه، را در مکتب (شهید واعظ) سراب غزنی و متوسطه و لیسه را در دبیرستان (ابن سینا) ولایت(استان=قم) به پایان رسانید. در  سال‌های (۱۳۷۰-۱۳۷۵)  جهت فراگیری تحصیلات عالی فرهنگ و معارف اسلامی وارد دانشگاه  (جامعت المصطفی) گردیده و در سال ۱۳۷۵ از این مرکز به  درجه لیسانس فارغ التحصیل گردید، آقای الیاسی همچنان در سال ۱۳۸۳ از رشته فلسفه  (موسسه آموزشی ‍پژوهشی امام خمینی) سند لیسانس به دست آورد و نیز موصوف در سال ۱۳۸۴ سومین لیسانس خویش را از دانشکده حقوق دانشگاه (جامعت العلوم) به­دست آورد.

دکتر الیاسی در سال (۱۳۷۵) شامل دوره ماستری در بخش فقه و حقوق دانشگاه (المصطفی(ص) العالمیه) گردید و این بخش را در سال ۱۳۷۸ موفقانه به پایان رسانید، همچنان ایشان ماستری دوم خویش را در رشته فلسفه اسلامی از دانشگاه (امام صادق(ع)) در سال ۱۳۸۶ به‌دست آورد، به همین ترتیب موصوف دکتری خویش را در بخش فلسفه از دانشگاه (المصطفی العالمیه) در سال ۱۳۸۸  به دست آورد. قابل یاد آوری است که ایشان مدت چهارسال در درس­های خارج فقه و اصول، فلسفه و کلام، حکمت و عرفان، فقیهان و عارفان برجسته شرکت کرده است. بنابراین دکتر الیاسی دارنده مدارک ذیل است:

 1. لیسانس فرهنګ و معارف اسلامی
 2. لیسانس فلسفه
 3. لیسانس حقوق
 4. ماستری فقه و معارف اسلامی
 5. ماستری فلسفه
 6. دکتری فلسفه

دکتر الیاسی بیشتر از ۲۰ سال است که در بخش‌های تدریس، تحقیق، مدیریت دانشگاه­ها و کارهای علمی، فلسفی، حقوقی و فرهنگی فعالیت چشم­گیری داشته که عبارتند از تدریس حدود ۱۲ سال در دانشگاه­های ایران و افغانستان، آمر گروه عمومی، ریاست دانشکده، معاونت پژوهش، معاون علمی و تدریسی  خاتم النبیین؛ سردبیر مجله پژوهشی پویش و همچنان عضو انجمن علمی فلسفه و حکمت، معاون پژوهشی اتحادیه­ی پوهنتون­های خصوصی و ریاست موسسه تحصیلات عالی ابوریحان را به عهده داشته است. ایشان تاکنون بیش از ده هزار دانشجویان و طلاب علوم دینی را رو به رو تدریس کرده و حدود ۵۰۰ ساعت درس و گفتگو تلویزیونی    داشته است. بنابراین دکتر الیاسی مدیریت­های ذیل را داشته­اند:

 1. ریاست دانشکده
 2. ریاست ګروه عمومی
 3. معاونت پژوهشی دانشګاه خاتم النبیین
 4. معاونت فرهنګی و پژوهشی اتحادیه پوهنتون­های خصوصی
 5. معاونت علمی-تدریسی دانشګاه خاتم النبیین
 6. ریاست موسسه تحصیلات عالی ابوریحان
 7. ریاست همبستګی اساتید پوهنتون
 8. منشی، سخنگو و عضو کمیسیون مستقل شکایات

دکتر محمد قاسم الیاسی در بخش­های حقوق و فلسفه تحقیقات و پژوهش­های زیادی را انجام داده است، از ایشان بیش از ۵۰ مقاله در بخش­های  گوناگون در نشریه­های مختلف علمی-پژوهشی، علمی-ترویجی و علمی-تخصصی، به نشر رسیده است، همچنان می­توان از کتاب­های چون: حقوق بشر و آزادی­های اساسی با تاکید بر قانون اساسی افغانستان، حقوق اساسی جمهوری اسلامی افغانستان، مبانی نظری فلسفه سیاسی، دیدواره­های حکمت و سیاست متعالیه، فلسفه سیاست و حقوق بشر دوستانه از آثار چاپ شده موصوف نام برد. بنابراین دکتر الیاسی آثار ذیل را به رشته تحریر در اورده است:

 1. انتشار بیش از پنجاه مقاله علمی-پژوهشی در مجلات معتبر علمی-پژوهشی
 2. راهنمایی بیش از صد منوګراف لیسانس و پایان نامه­ها­ی ماستری
 3. کتاب حقوق اساسی جمهوری اسلامی افغانستان
 4. کتاب حقوق بشر (زمینه­ها، مبانی و اهداف)
 5. کتاب حقوق بشر دوستانه
 6. کتاب مبانی نظری حکمت سیاسی
 7. فلسفه سیاسی
 8. دیدواره­های حکمت و سیاست

دکتر الیاسی در سال ۱۳۹۷ از طریق اساتید، دانشجویان و مردم متدین وادار به کاندید برای پارلمان شد که خوش­بختانه در میان کاندیدای اساتید و جامعه­ی علمی پیشتاز بود، و اینک به عنوان منشی، سخنگو و عضو کمیسیون مستقل شکایات ایفای وظیفه می­کند. در اخیر می­توان می­توان گفت که دکتر الیاسی در میان اساتید، دانشجویان، مردم متدین طرفداران زیادی دارد.


زندگی نامه محترم محمد یونس طغرا

محترم محمد یونس طغرا فرزند خضرقل طغرا، باشنده اصلی ولسوالی پشتون کوت ولایت فاریاب است. وی بتاریخ ۱۷ حوت سال (۱۳۵۵) هجری خورشیدی مصادف با (۷ مارچ سال ۱۹۷۶ میلادی) در ولایت کابل چشم به جهان گشود. تعلیمات ابتدایی و ثانوی خویش را در مکاتب سید جمال الدین افغان و لیسه عالی حبیبیه شهرکابل به اتمام رسانید. در سال ۱۹۹۴  وارد دانشگاه سلیمان دیمیرل ترکیه شد و در سال ۱۹۹۸ از رشته اداره عامه (  (Public Administration  سند  فراغت خویش را از این دانشگاه بدست آورد. آقای طغرا در سال (۱۹۹۹) میلادی برای ادامه تحصیل درمقطع ماستری در رشته اداره عامه (  (Public Administrationباز هم راهی پوهنتون سلیمان دیمیرل ترکیه شد و تیزس ماستری خویش را، تحت عنوان ( شیوه شکل گیری سیاسی طالبان در افغانستان) در سال ( ۲۰۰۲) میلادی موفقانه دفاع نمود. هم اکنون محترم یونس طغرا، دردانشگاه بین المللی انقره نامزد دوکتورا، در رشتهٔ روابط بین المللی (International Relations ) می باشد،  آقای طغرا، در حال حاضر در مقطع دوکتورای خویش مصروف پژوهش در پیوند به ( نقش امریکا در ساختار سیاسی افغانستان بعد از ۱۱ سپتامبر) می باشد.

محترم محمد یونس طغرا در فعالیت های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در داخل و خارج کشور طی سالهای گذشته نقش بارزی داشته اند. از سال  (۲۰۰۱ الی ۲۰۰۲ ) به حیث ترجمان در انستیتوت دیپلوماسی وزارت امور خارجه ترکیه ایفای وظیفه نموده اند. از سال (۲۰۰۱ الی ۲۰۰۸ ) برای رؤسای جمهور و هیأت های عالیرتبه دولتی افغانستان و ترکیه حین سفرهای رسمی ترجمانی نموده اند. از (۲۰۰۲  الی ۲۰۰۸ ) مسوول بخش های قونسلی، سیاسی و فرهنگی سفارت افغانستان در انقره به طور دوره یی بوده اند و در بخش های قونسلی، فرهنگی، و تشریفاتی سفارت ترکیه همکاری های همه جانبه داشته اند؛ بر علاوه درجریان این مدت مؤسس و مدیر مسوول مجله ( نگاهی به افغانستان ) بودند که این مجله به زبان های دری، ترکی و انگلیسی به نشر میرسید.

از سال (۲۰۱۰ الی ۲۰۱۲) در دانشگاه تورانتو( Toronto ) کانادا به آموزگاری مشغول شدند و در ضمن اسیستانت پروفیسور ( Jason Ramsey ) و پروفیسور ( Alana Jones ) در دیپارتمنت های مطالعات انکشافی بین المللی و زبان شناسی بوده اند. از سال (۲۰۱۰ الی ۲۰۱۴) مسؤلیت بیش از ۸۰ هزار مهاجر ترکتبار در شهر تورانتو کانادا را بر عهده داشتند و همچنان تحکیم کننده روابط میان انجمن های افغان، ترک، عرب، اروپای شرقی وغیره دوستان افغانستان بوده اند. بین سالهای (۲۰۱۰ الی ۲۰۱۴ ) منحیث مسوول نهاد بین المللی معلولین ( Special Olympics ) در تورانتو کانادا ایفای وظیفه نموده اند. از سال  (۲۰۱۴ الی ۲۰۱۸ ) مشاور روابط بین المللی معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان بودند و در سال (۲۰۱۸) نهاد ( امید و همبستگی) را ایجاد و ریاست آنرا به عهده گرفتند؛ که فعالیت های این بنیاد تاکنون ادامه دارد. محمد یونس طغرا از ( ۴ مارچ ۲۰۱۹ ) مطابق (۱۳ حوت ۱۳۹۷ خورشیدی ) بدینسو منحیث عضو کمیشنران کمیسیون شکایات انتخاباتی ایفای وظیفه مینماید.


 

خلص سوانح سید قطب الدین رویدار عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی

محترم سید قطب الدین رویدار فرزند محترم سید جلال الدین، متولد سال ۱۳۵۷ هجری شمسی ولایت کاپیسا ولسوالی تگاب می باشد . وی تعلیمات ابتدایی خویش را از ۱۳۶۱ الی ۱۳۷۳ تا سطح بکلوریا در لیسه عالی الهجرت، پشاور پاکستان و همچنان تحصیلات عالی خویش را نیز تا درجه لیسانس در رشته شرعیات، پوهنتون احمد شاه ابدالی،‌ در شهر پشاور پاکستان به پایان رسانیده است.

محترم سید قطب الدین رویدار از تجارب اداری و انتخاباتی به سطح عالی برخوردار بوده و در پُست های کلیدی حکومت به شرح ذیل ایفای وظیفه نموده است:

 • معین امور پارلمانی وزارت در امورپارلمانی؛
 • رئیس عمومی انسجام و ارتباطات شوراهای ولایتی و محلی ارگان های محل؛
 • رئیس دفتر وزارت دولت در امور پارلمانی؛
 • رئیس عملیات ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات؛
 • رئیس دفتر امور انتخابات قانون اساسی برای مهاجرین افغان در پاکستان؛
 • رئیس بخش انتخابات کوچی ها در کمیسیون لویه جرگه اضطراری؛
 • عضو کمیسیون تدویر جرگه امن منطقوی( افغانستان و پاکستان)؛
 • عضو کمیسیون تدویر جرگه ملی مشورتی؛
 • مسوؤل تشریفات لویه جرگه قانون اساسی.

آقای رویدار در بخش نظارت بین المللی انتخاباتی نیز دارای مدارک متعدد از کشورهای مختلف جهان است که به قرار ذیل می باشد:

 • نظارت کننده بین المللی در انتخابات کشور سریلانکا سال ۲۰۰۵
 • نظارت کننده بین المللی در انتخابات کشور بنگله دیش سال ۲۰۰۴
 • نظارت کننده بین المللی در انتخابات کشور هند سال۲۰۰۵
 • تصدیق نامه اشتراک در برنامه آموزشی رهبری ساحوی برای رهبران جوان دولت، سال ۲۰۰۶ شهر کلمبو، سریلانکا
 • دیپلوم در برنامه آموزشی داد خواهی و مشارکت مردم، سال ۲۰۱۱ انستیتوت بین المللی کودی پوهنتون ستند فرانسیس ژویر، شهر نوواسکوشیا کشور کانادا.
 • تصدیق نامه اشتراک در برنامه آموزشی ملت سازی چند فرهنگی برای مقامات ارشد افغان، سال ۲۰۰۸ انستیتوت بین المللی پالیسی و مدیریت عامه پوهنتون مالیزیا.
 • تصدیق نامه اشتراک در برنامه آموزشی اصلاحات اداری حکومتداری الکترونیکی، سال ۲۰۰۹ انستیتوت همکاری های بین المللی و پوهنتون سیاست کوریا.

و همچنان وی در ده ها کنفرانس و سیمنارهای بین المللی به نمایندگی از مردم و دولت افغانستان اشتراک ورزیده و فعلا به حیث عضو کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ایفای وظیفه می نماید.