نشست مشورتی و هماهنگی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با کاندیدان ریاست جمهوری

اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، روز جمعه مورخ (۴ اسد ۱۳۹۸) به منظور مشوره و هماهنگی درباره دوره مبارزات انتخاباتی؛ جلسه ای را با حضور کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸ در کابل برگزار کرد.

در آغاز این نشست محترمه زهره بیان شینواری رئیس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، تشریف آوری کاندیدان و نمایندگان کاندیدان ریاست جمهوری را خوش آمدید گفته و افزود، پروسه انتخابات را یک پروسه ملی عنوان نمود و خواهان همکاری شرکای انتخاباتی در برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و همگانی شد. رئیس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی از آمادگی های این کمیسیون، جهت رسیدگی به شکایات و اعتراضات مطابق قانون به اشتراک کنندگان اطمینان داد.

خانم شینواری از تمام کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری 1398 خواست تا شکایات و اعتراضات دوره مبارزات انتخاباتی که قرار است از تاریخ ۶ اسد سال روان آغاز و برای مدت ۶۰ روز ادامه دارد، بصورت قانونی و مستند در دفاتر مرکزی و ولایتی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ثبت نمایند؛ تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

همچنان محترم داکتر محمد قاسم الیاسی منشی و سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نیز بر آمادگی های کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی برای ثبت و رسیدگی به شکایات ناشی از دوره مبارزات انتخاباتی تاکید کرد و افزود این کمیسیون تلاش می کند تا با نظارت بر این پروسه ملی، عدالت انتخاباتی را تامین نماید.

در ادامه این نشست نمایندگان تیم های انتخاباتی هر کدام به نوبه خویش نظریات و مشوره های خویش را با اعضای رهبری کمیسیون شکایات شریک ساختند و خواهان تامین شفافیت انتخابات، جلوگیری از تخطی ها و تخلفات انتخاباتی، جلوگیری از کمپاین های قبل از وقت و تامین عدالت انتخاباتی از سوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی شدند.

تیم های انتخاباتی بر استفاده از سیستم بایومتریک در روز انتخابات تاکید کردند، تا از تخلفات گسترده جلوگیری شود و حجم شکایات نیز کمتر شود.

محترم سید قطب الدین رویدار عضو کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نیز از اصلاحات در لوایح و طرزالعمل ها و آمادگی های کمیسیون در جهت رسیدگی به شکایات و اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری اطمینان  داده و افزود: کمیسیون شکایات به تمام قضایای انتخاباتی با استقلالیت کامل رسیدگی می نماید.

در ادامه این نشست محترم مولوی دین محمد عظیمی معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، از شرکای انتخاباتی خواست تا دست به دست هم داده و در تامین شفافیت انتخابات سهیم شوند، تا این پروسه ملی به موفقیت برسد.

آقای عظیمی خطاب به تیم های انتخاباتی گفت: ما به شما اطمینان می دهیم، تمام شکایات و تخلفات انتخاباتی مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و عدالت انتخاباتی تامین خواهد شد.

در پایان این نشست محترم محمد قاسم الیاسی منشی و سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، موضوعات مهم این نشست را جمع بندی نموده و از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری خواست تا لایحه مبارزات انتخاباتی و کد / کود رفتاری که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات نشر شده را مطالعه و مطابق به آن عمل کنند.